TRIESKA V OKU MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia AMPUTOVANÉ DUŠE podľa poviedky Petra Balka Premiéra 14.10.2016 v Mestskom divadle Žilina www.divadlozilina.sk

réžia: Vojtech Koleják autor: Peter Balko dramatizácia a dramaturgia: Zuzana Kolejáková hudba: Adam Dekan svetelný dizajn: Ondrej Kaprálik scéna a kostýmy: Jakub Branický fotografia: Dávid Lajmon grafický dizajn: Milan Stolár vizualizácia: Martin Sivák live video: Laco Kavecký Osoby a obsadenie: Michal Koleják / Michaela Halcinová / Matúš Kvietik / Juliána Oľhová / Michal Tomasy inšpicient: Katarína Škerenčáková svetlo: Juraj Špalek, Andrej Pekár zvuk: Ján Čuvala, Ľuboš Tomaščík stavba: Lukáš Magoč, Adam Kubík, Ján Štubňa garderóba: Dominika Sedláková plátno: Marta Kubaláková bulletine: Zuzana Kolejáková umelecký šéf: Eduard Kudláč šéfka výpravy: Eva Kudláčová-Rácová riaditeľ divadla: Anton Šulík

Divadelná balada Amputované duše podľa poviedky známeho filmového scenáristu Petra Balka je strhujúcou a najmä vizuálnou výpoveďou o človeku vo svete, kde jediným vykúpením sa stáva smrť. Poetický príbeh hovorí o silnom pute vnuka k starým rodičom a o ich spoločnej a bezhraničnej láske. Tie krásne emócie však v skutočnom živote tak ako aj v inscenácii prevalcuje vnútorný človečí hnev. Ako sa človek vyrovnáva so smrťou a ako so všednosťou sveta a malichernosťou ľudí? Ak žijeme v nalinajkovanom svete, do ktorého nezapadá vlastne nik, nežijeme amputovaný život? Je teda na svete ešte vôbec niekto, kto nemá amputovanú dušu?

 
Foto: Gabriela Magová, 2015

Foto: Gabriela Magová, 2015

PETER BALKO

Foto: Gabriela Magová, 2015

Absolvoval štúdium filmovej scenáristiky a dramaturgie na VŠMU v Bratislave. Získal hlavnú cenu v súťaži Poviedka 2012, publikoval v rovnomennom zborníku i v almanachu Pulz V4, v Romboide, Pravde, Revue Labyrint, Denníku N i v Új Szó. S Luciou Potůčkovou a Marošom Hečkom napísal zbierku poézie Metrofóbia (Inaque, 2012). Spoluautor a scenárista filmu Kandidát, televíznej minisérie Moje povstanie, dramaturg na diskusnej relácii Večera s Havranom. Autor scenárov pripravovaných celovečerných filmov – poviedkový hororový film Strach a thriller z prostredia slovensko-ukrajinskej hranice Čiara. Spoluorganizuje festival Medzihmla. Jeho debutový román Vtedy v Lošonci (KK Bagala, 2014) získal Cenu čitateľov Anasoft litera 2015, Cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2015 do 35 rokov a Cenu Jána Johanidesa 2016 do 35 rokov. Jeho texty boli preložené do angličtiny, maďarčiny, taliančiny, nemčiny i čínštiny. Momentálne pôsobí ako dramaturg relácie RTVS Umenie a ako doktorand na VŠMU. Žije na trase Bratislava-Lučenec.

Viac na www.facebook.com/Peter.Balko.fanpage

OKTÓBER V MESTSKOM DIVADLE ŽILINA

Októbrový program prináša prvú premiéru divadelnej sezóny 2016/2017. Bude uvedená v koprodukcii s Nezávislým divadelným zoskupením Trieska v oku. Javisko žilinského divadla poskytlo svoj profesionálny priestor pre inscenovanie hry Amputované duše, ktorej divadelnú dramatizáciu na motívy poviedky mladého prozaika Petra Balka pripravila Zuzana Kolejáková. Mnohovrstevná metaforická poviedka Petra Balka ponúka široký záber tém, ktoré sú blízke dnešnému človeku: uzavretosť ľudí, ľudstva, krajín či generácií, osamotenosť, vykorenenosť a naopak veľmi silné puto k tým najbližším, ktorí nemusia byť najbližšia rodina, ale naproti tomu aj vnútorný človečí hnev na svet či rozpoltenosť v otázkach lásky. Réžiu má Vojtech Koleják.

Zdroj: http://divadlozilina.sk/aktuality/oktober--v--divadle/

MY Zilinske noviny, c.40, roc. 17, 10.10.2016, str. 20

AMPUTOVANÉ DUŠE

 

V štúdiu Mestského divadla prebieha intenzívna príprava novej divadelnej inscenácie Amputované duše. Text na motívy baladickej poviedky Petra Balka dostáva svoj divadelný rozmer a tvar pod režijným vedením Vojtecha Kolejáka. Žilinské divadlo poskytlo profesionálne zázemie začínajúcim divadelným tvorcom z nezávislého divadelného zoskupenia Trieska v oku. 

Výber textu pre režiséra Vojtecha Kolejáka nie je náhodný. S autorom sú si generačne a pocitovo blízki. Ako uviedol: „Oceňovaný slovenský autor (spoluautor scenára filmu Kanditát, spoluautor dokumentárneho filmu Deus ex Arpi, autor oceňovaného románu Vtedy v Lošonci), si zaslúži okrem scenáristickej podpore slovenského filmu a literatúry - aj pozornosť javiska.“ Životy postáv Amputovaných duší sa v reálnom svete iba"dejú". Hlavní hrdinovia ich skutočne žijú niekde v priestore medzi svetom ohraničenom pravidlami a rozmerom úplnej bezhraničnej slobody. Niekde, kde rozdiel medzi životom a smrťou akoby nejestvoval. 

Zdroj: http://divadlozilina.sk/aktuality/priprava-novej-divadelnej-inscenacie/

Premiéru hry uvedie Mestské divadlo Žilina 14.októbra 2016. 

FOTOGALÉRIA / SKÚŠKA, ŠTÚDIO 25.09.2016 / FOTO: ADAM KUBÍK

MY Zilinske noviny, c. 39, roc. 17, 3.10.2016, str. 19